Stress test (skúška napäťovým preťažením) je komplexnou technologickou operáciou, ktorá sa vykonáva na oceľových potrubiach (potrubných rozvodoch) po dokončení ich výstavby s cieľom dokonalo preveriť celkovú bezpečnosť (integritu) potrubia. Vykonaním stress testu sa aj zvýši budúca prevádzková spoľahlivosť potrubia a predĺži sa jeho životnosť.
Pozitívne účinky stresstestu na potrubie :
- odhalenie kritických chýb (defektov) a zablokovanie rastu chýb (defektov) podkritických typov trhlín
- odstránenie lokálnych špičiek napätí v miestach geometrických nerovností,
- odstránenie nebezpečných zvyškových napätí z výroby rúr, zvárania a pokládky potrubia,
- preukázanie mechanickej pevnosti a integrity skúšaného potrubia,
- zvýšenie budúcej prevádzkovej bezpečnosti a životnosti potrubia,
- možné zvýšenie maximálneho prevádzkového tlaku u jestvujúcich potrubí.
Príprava stress testu
Pred vykonaním stress testu sa na základe konkrétnych a známych údajov o materiáloch jednotlivých rúr a trase potrubia vypracuje podrobný projekt skúšok, celkový technologický postup a harmonogram prác.
Vlastný stress test
Podstatou stress testu je riadené tlakovanie skúšaného potrubia vodou, pri ktorom tlak vody vnútri potrubia vyvolá v stene potrubia napätie na úrovni medze klzu materiálu. Zvýšené namáhanie steny potrubia spôsobené tlakom vody tak spôsobí významné zníženie špičiek namáhania v dôsledku rovnomerného prerozdelenia zvyškových namáhaní v stene potrubia.
V miestach chýb (defektov) sa vytvoria zóny plastických deformácií, ktoré spôsobia otvorenie prípadných kritických defektov, alebo zablokovanie podkritických defektov typu trhlín vyvolaním predpätia v čele trhliny. Plošné chyby (defekty) podkritickej veľkosti sa preformují do tvaru, ktorý je celkovo pre namáhanie priaznivejší.